31 mai- 4 iunie, „Zilele Județului Dâmbovița!
Evenimente artistice, culturale și sportive, târguri tradiționale și meșteșugărești desfășurate în întreg județul, concerte, spectacole pentru copii, competiții sportive, spectacol de lasere și artificii, sunt doar câteva dintre surprizele pregătite de Consiliul Județean Dâmbovița pentru locuitorii județului și nu numai.
Mâine, 31 mai, „Zilele Județului Dâmbovița” debutează la ora 10:00 cu „Maratonul Tradițiilor” (Complexul Național Muzeal Curtea Domnească). De asemenea, la ora 12:00, se va deschide și Târgul Meșterilor Populari.
La ora 13:00 va avea loc ședința festivă a Consiliului Județean Dâmbovița, ce va fi găzduită de Palatul Brâncovenesc de la Potlogi, iar la ora 17:00 are loc cea de-a doua ediție a Galei de Excelenţă a judeţului Dâmboviţa, la Cinematograful Independenta din Târgovişte.
Programul evenimentelor dedicate „Zilelor Județului Dâmbovița” este unul complex, cu manifestări pentru toate vârstele și gusturile.
PROGRAM
MIERCURI 31 MAI
10:00 – Maratonul Tradițiilor Dâmboviţene – Curtea Domnească din Târgovişte
12:00 – O lume în lut – “Satul preistoric de la Geangoeşti – Hulă, jud. Dâmbovita”- Muzeul de Istorie din Târgovişte
13:00- Şedinţa festivă a Consiliului Judeţean Dâmbovița – Ansamblul Brâncovenesc de la Potlogi
14:00 – Deschiderea Târgului Meşterilor Populari – Curtea Domnească din Târgoviste
15:00 – Deschiderea Atelierului de Gravură “Gabriel Popescu” Casa-Atelier “Gabriel Popescu-Vulcana Pandele
17:00 – Gala de Excelenţă a judeţului Dâmboviţa – Cinematograful Independenta din Târgovişte
19:00 Spectacol de Operetă – “Gala de Operetă şi Musical” – Curtea Domnească din Târgovişte
21:00 – Rock Afterparty – Zona Food Court-Curtea Domnească din Târgovişte
JOI 1 IUNIE
09:00 – Meciul de deschidere al Campionatului Judeţean de Fotbal “lubim Dâmbovita”- Comuna Aninoasa
10:00 – Maratonul poveştilor Filiala pentru Copii a Bibliotecii Judeţene I. H. Rădulescu” Dâmboviţa
10:30 – Spectacole de magie și iluzionism, jocuri şi concursuri medievale – Curtea Domnească din Târgovişte
10:30 – Demonstrație de robotică – Curtea Domnească din Târgoviște
11:00 – Spectacol susținut de elevii Școlii Populare de Arte “Octav Enigărescu” – Curtea Domnească din Târgovişte
11:30 – Campionat de tenis cu piciorul- Complexul Turistic de Natație din Târgovişte
12:00 – Startul turneului de tenis “lubim Dâmbovița” – Parcul Chindia şi Boza Sportivă Vascony
13:00 – Deschiderea primei ediții a salonului anual de grafică şi desen – Muzeul de Istorie din Târgovişte
14:00 – Expoziţie de pictură a actorilor Mihai Sârbulescu şi Mihai Horia – Muzeul de Artă din Târgovişte
16:00 – Piesă de teatru pentru copii – “Vicleniile lui Scapin” de Molière- Curtea Domnească din Târgovişte
18:00 – Masa prieteniei – cel mai mare picnic servit în judeţul Dâmboviţa – Curtea Domnească din Târgovişte
19:00 – Spectacolul “Vivat, Revista!” susţinut de Teatrul de Revistă “Constantin Tănase” Curtea Domnească din Târgovişte
21:00 – Latino Afterparty – Zona Food Court – Curtea Domnească din Târgovişte
VINERI 2 IUNIE
11:00 – Maratonul tinerilor scriitori Filiala pentru Copii a Bibliotecii Judeţene „I.H. Rădulescu” Dâmbovița
12:00 – Meciul de deschidere al Turneului de baschet 3×3 – “lubim Dâmboviţa” – Piața Tricolorului din Târgovişte
13:00 – Finalele campionatului de tenis cu piciorul – Complexul Turistic de Natație din Târgovişte
14:30 – Vernisaj al elevilor Școlii Populare de Artă Octav Enigărescu “Framing Art – Târgoviște
15:30 – Redeschiderea Muzeului Scriitorilor din Târgovişte
SÂMBĂTĂ 3 IUNIE
12:00 – Rânduiala ospeţelor domneşti în vremea lui Constantin Brâncoveanu şi a principilor fanarioti – Expoziţie, catalog, degustare de bucate pregătite după reţete de epocă – Ansamblul Brâncovenesc de la Potlogi
13:00 – Concert Trupa Trei Parale – Ansamblul Brâncovenesc de la Potlogi
14:00 – Cupa României – Anduranță Ecvestră – Comuna Sălcioara
16:00 Schimbarea gărzii – Curtea Domnească din Târgoviște
17:00 – Simpozion şi recital de romante – Casa Romantel din Târgovişte
20:00 – Gala de kickboxing – Confruntarea Titanilor 2023 – Sala Sporturilor din Târgovişte
20:00 – Concert Trooper şi Ştefan Bănică Jr.- Curtea Domnească din Târgovişte
22:00 Nostalgia Afterparty- Muzică românească anii 90′ Zona Food Court – Curtea Domnească din Târgovişte
DUMINICĂ 4 IUNIE
09:30 – Finalele Turneului de baschet 3×3 – “lubim Dâmbovița”- Piața Tricolorului din Târgoviște
10:00 – Startul competiției de ciclism “lubim Dâmboviţa” – Staţiunea de interes național Peştera Padina
10:00 – Retroparada “lubim Dâmbovița” – Parada retromobile Traseu: Parcare Consiliul Judetean Dâmbovita – Mănăstirea Dealu
13:00 – Finalele Campionatului Judeţean de Fotbal “lubim Dâmbovița” – Complexul Turistic de Natație din Târgovişte
14:00 – Meci demonstrativ Echipa Consiliului Judeţean Dâmbovita vs. Echipa primarilor din judeţ- Complexul Turistic de Natație din Târgoviște
16:00 – Concert Trupa Trei Parale – Curtea Domnească din Târgovişte
17:00 – Inaugurare Cămin Cultural Cobia şi Concert Orchestra Populară Chindia
20:00 – Concert Smiley şi Andra – Curtea Domnească din Târgovişte
22:00 – Spectacol de lasere şi artificii – Curtea Domnească din Târgovişte
22:15 – Electronic Afterparty – Muzică electronică- Zona Food Court-Curtea Domnească din Târgovişte