Olimpiada de Benzi Desenate, desfășurată cu sprijinul bibliotecilor, și-a desemnat câștigătorii primei ediții. Elevi de la școli și licee dâmbovițene, din 11 localități ale județului, premiați pentru planșele lor cu benzi desenate

Ana Maria Popescu 10/12/2020 0
Olimpiada de Benzi Desenate, desfășurată cu sprijinul bibliotecilor, și-a desemnat câștigătorii primei ediții. Elevi de la școli și licee dâmbovițene, din 11 localități ale județului, premiați pentru planșele lor cu benzi desenate

Elevi de toate vârstele, din toate colțurile țării s-au înscris, prin bibliotecile comunale, orășenești, județene și școlare, la prima ediție a Olimpiadei de Benzi Desenate. Sute de benzi desenate s-au înscris în concurs, zeci de planșe au ajuns în finală, povești inspirate de tema concursului: 100 de ani de la prima prezentare oficială a drapelului olimpic. Jurizarea s-a realizat pe grupe de vârstă, luându-se în considerație fiecare clasă școlară (de la clasa a I-a până la clasa a XII-a). De asemenea juriul a considerat că este corect ca jurizarea lucrărilor participante de la școlile și liceele de artă să se facă separat. Astfel s-au ales câștigătorii, cei care urcă (metaforic) pe podiumul de premiere. Alegerea nu a fost una ușoară, dar în opinia juriului și a organizatorilor Olimpiadei BD ediția I, toți elevii sunt câștigători. Drept urmare, toți cei care au trimis lucrări în concurs si nu au ajuns pe podiumul de premiere sau în lista mențiunilor, primesc diplome de participare.

Cunoscut pentru numeroasele evenimente dedicate celei de a 9-a arte în ultimii 8 ani, Muzeul Municipiului București este gazda expoziției care reunește lucrările câstigătoare. Expoziția este deschisă la Casa Filipescu Cesianu (Calea Victoriei nr 151, București) și va rămâne pe simeze până la data de 1 martie 2021.

Lucrările câștigătoare vor fi expuse la Casa Filipescu Cesianu – Muzeul Vârstelor (Calea Victorie nr. 151, București) în perioada 2 decembrie 2020 – 30 ianuarie 2021.

Olimpiada de Benzi Desenate este un concept al autorului si profesorului de benzi desenate Mihai I. Grăjdeanu sub egida Comitetului Olimpic si Sportiv Român.

LISTA CÂȘTIGĂTORILOR OLIMPIADEI DE BENZI DESENATE ediția I – 2020

ȘCOLI PRIMARE

(lucrări înscrise în concurs prin bibliotecile comunale, orășenești, județene și școlare)

CLASA a I-a

Locul 1 RENATA CHIARA SUMMA, Biblioteca comunală Siminicea, Șc. gimnazială Siminicea, Suceava

Locul 2 MIHALI ANDREI, Biblioteca Județeană Alexandru D. Xenopol, Arad

Locul 3 GAFIȚESCU LAVINIA RAHELA, Biblioteca comunală Siminicea, Școala gimnazială Siminicea, Suceava

MENȚIUNI

TOADER ROBERT MIHAI, Șc. Nr. 10 Focșani, Biblioteca D. Zamfirescu, Vrancea

BADIU DARIA, Colegiul Național G. Barițiu, Cluj

SERB ANAMARIA, Șc. generală A. Cotruș, Biblioteca județeană A. D. Xenopol, Arad

EGRI ELISA REBECCA, Colegiul Național G. Barițiu, Cluj

DOBRE STEFANIA, Șc. Gimnazială Adânca, Biblioteca comunală Gura Ocniței, Dâmbovița

CLASA a II-a

Locul 1 MARA ELENA ILIESCU, Șc. gimnazială Lucieni, Biblioteca orășenească Titu, Dâmbovița

Locul 2 PĂUNA IULIA GABRIELA, Șc. Nr. 3 Doicești, Biblioteca N. Neagu Doicești, Dâmbovița

Locul 3 ANDREI FILIP CONSTANTIN, Șc. gimnazială Lucieni, Biblioteca orășenească Titu, Dâmbovița

MENȚIUNI

TOIA FILIP, Șc. Nr. 9 Focșani, Biblioteca D. Zamfirescu, Vrancea

SAVU ANTONIA, Șc. Gimnazială Lucieni, Biblioteca orășenească Titu, Dâmbovița

MITREA ELISABETA, Colegiul tehnologic Spiru Haret, Biblioteca județeană G. T. Kirileanu, Neamț

POPA BOGDAN, Șc. Gimnazială A. Cotruș, Biblioteca județeană A. D. Xenopol, Arad

BENCHEA TANIA, Șc. Gimnazială Tămășeni, Biblioteca comunală Tămășeni, Neamț

GABRIEL SEBASTIAN DINU, Biblioteca județeană P. Cerna, Tulce

CLASA a III-a

Locul 1 ENACHE TEODOR MATEI, Șc. gimnazială Gâdinți, Biblioteca comunală V. Chirilă, Neamț

Locul 2 MATEIA GHIȚESCU, Șc. Waldorf Sophia, Brașov

Locul 3 ANASTASIA TARA, Șc. Gimnazială A. Saligny Focșani, Biblioteca județeană D. Zamfirescu, Vrancea

MENȚIUNI

BUDA RUT DEBORA, Liceul Teologic Baptist Alexa Popovici, Biblioteca județeană A. D. Xenopol, Arad

NASTASE ANA MARIA, Șc. Stefan cel Mare, Biblioteca județeană D. Zamfirescu Vrancea

CSERNIK ESZTER, Liceul P. Rareș comuna Feldioara, Brașov

DINESCU RĂZVAN GABRIEL, Șc. Diaconu Coresi, Biblioteca M. Popescu, Fieni, Dâmbovița

CEZAR TUDORACHE, Șc. Nr. 196 F. G. Lorca, București

DINESCU DANIEL FLORIN, Șc. Diaconu Coresi, Biblioteca M. Popescu, Fieni, Dâmbovița

ANA REZI, Șc. Little Genius, București

CLASA a IV-a

Locul 1 MARA DEDU, Șc. gimnazială Dora Dalles, Biblioteca comunală Bucșani, Dâmbovița

Locul 2 LECOIU VIVIANA MARIA, Biblioteca comunală Bucșani, Dâmbovița

Locul 3 KALO RAYAN, Șc. gimnazială nr. 2 Titu Târg, Biblioteca orășenească Titu, Dâmbovița

MENȚIUNI

POPA PETRU MIHAI, Biblioteca comunală V. Chirilă, Gâdinți, Neamț

MUNTEANU TEODORA, Șc. gimnazială Râșca, Biblioteca comunală Râșca, Suceava

PAUNA TEODOR MIHAELA, Șc. Nr. 3, Biblioteca N. Neagu, Doicești, Dâmbovița

IEPURE GORSKI SIMION, Șc. gimnazială O. Goga, Cluj

PETRISOR RAFAELA MARIA, Șc. gimnazială Tămășeni, Biblioteca comunală Tămășeni, Neamț

BENCHEA SARA, Șc. gimnazială Tămășeni, Biblioteca comunală Tămășeni, Neamț

ȘCOLI GIMNAZIALE

(lucrări înscrise în concurs prin bibliotecile comunale, orășenești, județene și școlare)

 

CLASA a V-a

Locul 1 SUDITU MIRUNA ANDREEA, Șc. gimnazială Ciocănești, Biblioteca comunală Ciocănești, Dâmbovița

Locul 2 STANESCU IRIS, Liceul național de Informatică, Arad

Locul 3 LUCACI GIULIA, Șc. gimnazială Tămășeni, Biblioteca comunală Tămășeni, Neamț

MENȚIUNI

ANDREI TUDORACHE, Șc. Nr. 196 F. G. Lorca, București

OPRESCU TUDOR IOAN, Șc. gimnazială prof. C. Stănescu, Biblioteca comunală Cornu, Prahova

PARAPUF BIANCA, Șc. I. Bădescu, Popești Leordeni, Ilfov

ILARIA ANTONIA VASILIU, Șc. 97, București

DIVILE ANA MARIA, Sc. gimnazială Sagna, Biblioteca comunală N. Păduraru, Sagna, Neamț

STRÂMBEANU ANA MARIA, Șc. gimnazială V. Voda, Biblioteca județeană Brăila

VASILE ȘTEFAN, Liceul tehnologic Carol I, Valea Doftanei, Prahova

CLASA a VI-a

Locul 1 POP NECTARIA, Șc. gimnazială nr. 1, Biblioteca comunală Bălan, Sălaj

Locul 2 JUCAN GIULIA RALUCA, Liceul teoretic A. Iancu, Cluj Napoca

Locul 3 IOANA BOTEA ILIE, Șc. D. Coresi, Brașov

MENȚIUNI

PAUN MARIA TEODORA, Biblioteca județeană M. Preda, Alexandria, Teleorman

CIOCÎRLAN CRISTINA FLORENTINA, Șc. gimnazială Ghe. Manu, Budești, Călărași

DIANA IOSUB, Șc. gimnazială E. Cuza, Piatra Neamț

AMALIA POPESCU, Biblioteca județeană M. Preda, Alexandria, Teleorman

GÂLMEANU PATRICIA, Șc. gimnazială Buciumeni, Biblioteca orășenească M. Popescu, Fieni, Dâmbovița

VEREȘ ROBERT, Șc. gimnazială comuna Moeciu de Jos, Brașov

PETRESCU ALBERTINA, Biblioteca orășenească M. Popescu, Fieni, Dâmbovița

BAICU STEFANIA, Șc. Dacia, Oradea, jud. Bihor

GRIGORAȘ EMMA MARIA, Șc. gimnazială Moldoveni, Biblioteca S. Porcescu, Moldoveni, Neamț

ALBU MARIA, Șc. gimnazială G. Enescu, Biblioteca M. Eminescu, Moinești, Bacău

CLASA a VII-a

Locul 1 ANDREI OVIDIU MARIN, Colegiul Național Ghe. Șincai, Cluj Napoca

Locul 2 CROITORU FLORINA CRISTINA, Șc. gimnazială P. Ispirescu, Constanța

Locul 3 MARIA IANCHIS, Șc. gimnazială nr. 1, Biblioteca comunală Bălan, Sălaj

MENȚIUNI

MARIA PÎRVU, Șc. N. Romanescu, Craiova, Dolj

IULIA POP, Șc. gimnazială Dacia, Oradea, Bihor

IULIA FILIP, Șc. gimnazială Peter Thall, Râșnov, Brașov

PASCA NECTARIE, Colegiul Național E. Racoviță, Cluj Napoca

FUSARU IUSTIN, Șc. gimnazială A. Mosora, Sighișoara, Biblioteca comunală Albești, Mureș

CLIM DENISA, Șc. gimnazială Siminicea, Biblioteca comunală Siminicea, Suceava

SECELEANU CARLA, Biblioteca orășenească M. Popescu, Fieni, Dâmbovița

ROTARU IULIA STEFANIA, Șc. gimnaziala Ghe. Manu, Biblioteca publica Budești, Călărași

TEODORA STOICA, Șc. gimnazială prof. C. Stănescu, Biblioteca comunală Cornu, Prahova

NEAGU SARA, Șc. gimnazială nr. 2 Cernavoda, Constanța

DUMITRU MIRUNA, Șc. gimnazială nr. 2, Biblioteca orășenească Titu, Dâmbovița

VLAD CASARU, Șc. gimnazială A. Mosora, Sighișoara, Biblioteca comunală Albești, Mureș

CLASA a VIII-a

Locul 1 ANTOCHI ALESSIO ROBERTO, Colegiul Național R. Vodă, Biblioteca comunală Tămășeni, Neamț

Locul 2 MIRZEA PARASCHEVA, Colegiul National C. Carabella Târgoviște, Biblioteca orășenească M. Popescu, Fieni, Dâmbovița

Locul 3 SINCU ALEXIA FLORENTINA, Șc. gimnazială Ghe. Manu, Biblioteca publică Budești, Călărași

MENȚIUNI

RIZEA TANIA, Șc. gimnazială M. Eminescu, Biblioteca comunală Ighiu, Alba

IUORAȘ DIANA, Liceul teoretic M. Eminescu, Cluj Napoca

STOICA MARIA IOANA, Șc. gimnazială Ghe. Manu, Biblioteca publică Budești, Călărași

GAFIȚESCU DELIA JESICA, Șc. gimnazială Siminicea, Biblioteca comunală Siminicea, Suceava

COROIAN LIVIU OVIDIU, Șc. Gimnaziala I. Bob, Cluj

NICOLESCU MARIA FLORECITA, Liceul I. C. Vissarion, Biblioteca orășenească Titu, Dâmbovița

VOICU NATASA ELENA, Șc. gimnazială Produlești, Biblioteca comunală Produlești, Dâmbovița

NEACSU ELEONORA TEODORA, Șc. gimnazială Galicea, Biblioteca publică Galicea, Vâlcea

OPRESCU EVA MARIA, Șc. gimnazială prof. C. Stănescu, Biblioteca comunală Cornu, Prahova

LICEE

(lucrări înscrise în concurs prin bibliotecile comunale, orășenești, județene și școlare)

CLASA a IX-a

Locul 1 CĂLĂRAȘU ALESSIA MARIA, Șc. Superioară Comercială N. Kretzulescu, București

Locul 2 CÎTCIRIGA MARIA MĂDĂLINA, Liceul Teoretic I. H. Rădulescu, Târgoviște, Biblioteca comunală Bucșani, Dâmbovița

Locul 3 ANDREEA VISERICA, Colegiul Național C-tin Carabella, Biblioteca comunală Perșinari, Dâmbovița

CLASA a X-a

Locul 1 MÂINEA ALINA MIHAELA, Colegiul Național C-tin Cantacuzino, Târgoviște, Dâmbovița

Locul 2 PETRESCU MIHAELA TAISIA, Colegiul Național C-tin Cantacuzino, Târgoviște, Dâmbovița

Locul 3 TIȚA GEORGIANA ANDRADA, Colegiul Național de Informatică M. Basarab, Rm. Vâlcea, Biblioteca comunală Pietrari, Vâlcea

MENȚIUNI

AMARGHILOAIEI IOANA DIANA, Colegiul Național R. Vodă, Biblioteca S. Porcescu, Moldoveni, Neamț

DENISA LUPU, Biblioteca comunală Perșinari, Dâmbovița

NĂSTASE CRISTINA DANIELA, Șc. Superioară Comercială N. Kretzulescu, București

NĂSTASE ALEXANDRA, Șc. Superioară Comercială N. Kretzulescu, București

 

CLASA a XI-a

Locul 1 ADRIANA GHENCEA, Biblioteca Colegiul Național C. Negri, Galați

Locul 2 CIRCA CHIRILĂ ANYIA, Arad

Locul 3 CIOCIU KARINA MARIA, Colegiul de Științe Gr. Antipa, Brașov

MENȚIUNI

DOBRE ELENA ANA, Liceul teoretic I. C. Vissarion, Biblioteca orășenească Titu, Dâmbovița

CLASA a XII-a

Locul 1 CHEN TONGAO, Sc. Superioară Comercială N. Kretzulescu, București

ȘCOLI DE ARTĂ

(lucrări înscrise în concurs prin bibliotecile comunale, orășenești, județene și școlare)

CLASA a III-a

Mențiune ALISA MIHALCIOIU, Liceul de arte H. Darclee, Biblioteca P. Istrate, Brăila

CLASA a IV-a

Locul 1 SANDU DARIA MARIA, Școala pictor N. Grigorescu, Biblioteca orășenească Titu, Dâmbovița

Mențiune ROBERT PAIS, Școala pictor N. Grigorescu, Biblioteca orășenească Titu, Dâmbovița

CLASA a V-a

Mențiune BEIU MARIA, Liceul de artă Bălașa Doamna, Târgoviște, Biblioteca județeană I. H. Rădulescu, Dâmbovița

CLASA a VI-a

Locul 1 BICHIS MARIA, Liceul de arte vizuale R. Ladea, Cluj Napoca

Locul 2 PAVAL CRISTINA STEFANIA, Liceul V. Brauner, Biblioteca județeană G. T. Kirileanu, Neamț

Locul 3 BURIAN NATALIA CRISTINA, Liceul de arte vizuale R. Ladea, Cluj Napoca

MENȚIUNI

MANSI EMMA NICOLE, Liceul de arte vizuale R. Ladea, Cluj Napoca

HOGIA SMARANDA, Liceul V. Brauner, Biblioteca județeană G. T. Kirileanu, Neamț

CLASA a VII-a

Locul 1 IOANA GABRIELA MARIASU, Liceul de arte vizuale R. Ladea, Cluj Napoca

Locul 2 MUNTEANU RUXANDRA GABRIELA, Liceul de arte H. Darclee, Biblioteca P. Istrate, Brăila

MENȚIUNI

VARGA GABRIELA, Liceul de arte vizuale R. Ladea, Cluj Napoca

CUCURUZAN EMMA, Liceul de arte vizuale R. Ladea, Cluj Napoca

CLASA a VIII-a

Mențiune SEGEDI ANAMARIA, Liceul de arte vizuale R. Ladea, Cluj Napoca

CLASA a IX-a

Locul 1 LUPASCU ILINCA TATIANA, Liceul V. Brauner, Biblioteca județeană G. T. Kirileanu, Neamț

CLASA a X-a

Locul 1 DUMA ANDA MARIA, Liceul de arte vizuale R. Ladea, Cluj Napoca

Mențiune ENACHE DENISA CRISTINA, Liceul de arta H. Darclee, Biblioteca județeană P. Istrate, Brăila

CLASA a XI-a

Locul 1 MATEI BUTOI, Liceul de artă Bălașa Doamna, Târgoviște

Locul 2 DUMITRESCU KARINA MARIA, Liceul de arte plastice N. Tonitza, București

MENȚIUNI

BANICA MIRUNA, Liceul de arte plastice N. Tonitza, București

ADELA TEODORA IONESCU, Liceul de arte plastice N. Tonitza, București

MARIA ANTONIA PETCU, Liceul de arte plastice N. Tonitza, București

CLASA a XII – a

Locul 1 MUSEA ELENA TEODORA, Liceul vocațional de arte plastice H. Mattis – Teutsch, Brașov

Leave A Response »