Senatul României se află în blocaj, deoarece unii membri ai Senatului nu își fac datoria nici față de partidul din care fac parte și nici față de cei care i-au votat – acuză senatorul PSD de Dâmbovița, Titus Corlățean, cu referire la parlamentarii PNL și USR care își bat joc de popor și absentează de trei săptămâni de la lucrări, în plen și în Biroul Permanent, dar, totuși, își iau ”fără rușine” indemnizația. „Chiulangiii PNL și USR (UDMR a invocat motive obiective legate de lansarea candidaților pentru alegerile parlamentare) au blocat astăzi din nou activitatea plenului Senatului României! Deși pe ordinea de zi figurau legi și decizii importante, care să vină în sprijinul societății românești într-o perioadă de grea încercare pentru națiunea română”, a arătat astăzi revoltat senatorul PSD de Dâmbovița, Titus Corlățean.
Cu atât mai mult cu cât situația țării este una critică, parlamentarii liberali și useriști și-au permis din nou să sfideze, prin chiulul din plen, alegătorii.
„Am cerut Președintelui Senatului și Secretariatului General să examineze posibilitățile legale regulamentare să taie indemnizațiile parlamentare pe care chiulangiii PNL și USR le încasează nemeritat de 3 săptămâni, deși nu vin la muncă și blochează activitatea Biroului Permanent și a plenului Senatului României. Toate acestea se întâmplă în plină criză generată de pandemie, atunci când cetățenii României așteaptă în mod legitim ca aleșii lor să legifereze!”, a mai transmis senatorul Corlățean.
„Au fost prezenți astăzi la lucrări senatorii PSD (inclusiv pentru a vota inițiativa USR-istă „Fără penali în funcții publice“), Pro România și PMP, dar și un senator PNL, venit în „inspecție“ și care a plecat urgent din sală, ca nu cumva să asigure cvorumul de ședință! USR-iștii nu au venit să își voteze propria lege, în timp ce PNL-iștii nu au venit, pentru a-și proteja penalii de pe listele parlamentare”, a mai punctat parlamentarul dâmbovițean.